Učenie efektívne
Hej ty! Práve ty, čo si na toto klikol. Aj ty si jeden z tých študentov, čo sa učí až keď mu horí pod zadkom? Kedy máš skúšku keď sa tak ponáhľaš? No, poďme sa teda pozrieť spolu na pár tipov ako sa to teda naučíš rýchlo a efektívne.
Prvá rada: zahoď zvýrazňovače. Farebné podčiarknutie textu zabezpečí akurát tak to, že si skriptá aspoň prečítaš. Vedci však zistili, že efektivita tejto metódy je v porovnaní s inými najmenšia. Keď už si text čítaš, snaž sa zároveň danú vec vyvolať v hlave na reálny obrázok, postup. Schopnosť „vidieť v hlave“ teda vizualizovať má každý z nás. Dôkazom je denné snívanie na hodine. A nie, nemám na mysli to, že zaspíš na hodine!
Keď si to už urobil, skús si predstaviť, že niekomu, kto nepozná problematiku túto objasňuješ. Zahraj sa na učiteľa a sformuluj výklad, ktorý by si predostrel študentovi. Zhrň všetko čo si pamätáš a nehanbi sa popri tom použiť učebné materiály. V tomto prípade je nahliadanie do nich povolené – tu by sa možno hodilo zvýrazniť dôležité slová (nie vety) a v hlave si vytvoriť osnovu, podľa ktorej sa budeš riadiť aj pri odpovedi alebo teste. Bodkami si zaznač časti, ktoré nevieš a vráť sa k nim neskôr pri druhom kole učenia.
Poučky o režime nie sú len tak na srandu, ale také veci ako teplota v miestnosti, obsah kyslíku v tvorom mozgu alebo frekvencia prestávok sú naozaj dôležité. Skús pomodoro systém. Pozostáva zo samotného pomodora a pauzy. Pomodoro je vlastne 25 minútová sekvencia intenzívneho maximálne koncentrovaného učenia, po ktorej nastáva päť minút pauzy. Počas nej nemysli vôbec na školu. Ak zvládneš takýchto kôl päť, odmenou ti bude pätnásťminútová pauza.
Ak ti niečo naozaj nejde do hlavy, vytvor si mnemotechnickú pomôcku. Ide o to, aby si vytvoril vetu či slovo, ktoré bude mať spojitosť s učivom. Dobrým príkladom je DEKA – všetky písmená v tomto slove označujú vitamíny, ktoré sa rozpúšťajú v tukoch. Pripravený? Štart a učeniu zdar!