Prečo si zaobstarať zmäkčovač vody
Uvádza sa, že pre ľudský organizmus je ideálna stredne tvrdá voda. Tá sa ale na Slovensku nachádza iba pri tretine okresov. Ďalší menší podiel na území Slovenska tvorí mäkká voda, pričom približne polovica územia republiky čerpá tvrdú až veľmi tvrdú vodu. Tvrdosť vody ovplyvňujú rozpustené minerálne ióny, najmä vápnik a horčík, a predovšetkým vápnik potom spôsobuje usadeniny v niektorých domácich spotrebičoch.
Je známy prípad, že nová majiteľka domu, zakúpeného v oblasti s veľmi tvrdou vodou, riešila závady na dvoch bojleroch pre ohrev vody a v jednom z nich sa nachádzalo približne desať kilogramov vodného kameňa, ktorý zaplnil zhruba štvrtinu objemu celého zariadenia. Vodný kameň dokáže poškodiť nielen bojlery, ale aj rýchlovarné kanvice, automatické práčky a akékoľvek ďalšie spotrebiče, ktoré využívajú pitnú vodu čerpanú najmä z oblasti s tvrdou až veľmi tvrdou vodou.
S týmito problémami si ale dokážu ľahko poradiť zmäkčovače vody do domu. Vďaka tomu získate prísun kvalitnej pitnej vody, ktorá nebude mať tak výrazne nepriaznivý vplyv na vaše domáce spotrebiče, čím im tiež predĺži životnosť. Veľmi tvrdá voda a z toho vzniknutý vodný kameň tiež môžu mať nepriaznivý vplyv na vybavovanie reklamácie u spotrebičov, na ktoré sa vzťahuje výrobná záruka. Načo si teda komplikovať život, keď existuje jednoduchá pomoc? Samozrejme sa môžete z takejto lokality odsťahovať a zakúpiť dom alebo byt napríklad v okresoch Liptovský Mikuláš alebo Poprad, kde sa vyskytuje prevažne mäkká voda, ale nie vždy vám toto riešenie bude vyhovovať aj z iných dôvodov.
Zmäkčovače vody sú zariadenia spravidla plne automatické, jednoducho sa obsluhujú a k svojej činnosti potrebujú iba kvalitnú tabletovú zmäkčovaciu soľ, ktorá reaguje s rozpustenými iónmi vo vode a redukuje tým ich množstvo. Zariadenia sú pochopiteľne zdravotne nezávadné a zmäkčenú vodu je možné využiť na akékoľvek potravinárske i technické účely.