Deti a vreckové
V akých intervaloch a v akej výške vyplácať vreckové?
Aby sme dieťa viedli zároveň aj k sporeniu, mesačná výplata vreckového sa javí ako optimálna. Rovnako ako dospelí z času na čas pociťujú pred výplatou finančné „suchoty“, tak aj dieťa, ktoré minie svoje peniaze v prvých dňoch po vreckovom, okúsi ten istý pocit. Na budúci mesiac si skôr rozmyslí ako si peniaze rozloží lepšie. Je to účinnejšia lekcia ako keby sme na túto tému viedli siahodlhé prednášky. Výška vreckového závisí od veku a v neposlednom rade aj od finančných možností rodičov. No ani rodičia s nadpriemerným príjmom by nemali dávať deťom neprimerane vysoké vreckové.
Na účet alebo v hotovosti?
Dnes už je namieste otázka, či vyplácať vreckové v hotovosti alebo na účet. Veľa bánk už ponúka bezplatné vedenie účtov práve pre tínedžerov, takže náklady spojené s vedením účtu tu odpadajú. Takmer všade sa už dá platiť platobnou kartou a v budúcnosti, keď už dieťa bude samostatné, sa tento trend meniť nebude. Práve naopak. No nie je na škodu, ak časť vreckového vyplatíme nášmu potomkovi aj v hotovosti.
Ako deti motivovať k sporeniu?
Ak sa snažíme dieťa naučiť trocha hospodáriť s peniazmi, neodlúčiteľne k tomu patrí nielen rozumné míňanie ale aj sporenie. Nabádajte svoje deti, aby si časť vreckového odkladali a vytvárali tak svoje prvé úspory. Môžete k tomu použiť aj rôzne triky. Ak plánujete dieťaťu kúpiť drahšiu vec napr. telefón, dohodnite sa s ním, že ak zaplatí zo svojich úspor 50 €, zvyšok zaplatíte vy.
Mnoho rodičov zastáva názor, že ak dieťa niečo potrebuje, tak sa mu to kúpi. Nie je potrebné dávať deťom peniaze, za ktoré si môžu kúpiť možno aj alkohol či cigarety. Takýto rodič si neuvedomuje, že aj týmto vysiela k vlastnému dieťaťu signál, že mu príliš nedôveruje. Dieťa to určite vníma a začína pochybovať o sebe, o svojich schopnostiach. Aj to môže byť impulzom pre možné problémy vo vzťahoch v budúcnosti.