Ísť študovať informatiku? Áno, či nie?

Informatika je v dnešnej dobe snáď najviac preferovaný a dotovaný odbor na Slovensku, ale nielen tu, ale aj vo svete. Z reálnych skúseností viem, že napríklad takí informatici na Ekonomickej univerzite v Bratislave majú oveľa prístupnejšie dotácie vo forme štipendia ako ostatní študenti. Štát podporuje študentov informatiky vo veľkej miere. Ostatní študenti museli na prospechové štipendium dosiahnuť priemer do 1,3, ale študentom hospodárskej informatiky stačil aj prospech 2,0. Pričom známky na vysokej škole sa pohybujú v rozmedzí od 1 do 3, tak stačí byť priemerní študent, aby ste dosiahli vyznamenanie vo forme prospechového štipendia.

kybernetika.jpg

Oplatí sa ísť študovať informatiku?  Bude to tak aj za pár rokov?

Na túto otázku nevedia odpovedať ani vedci, či veštci, no predpokladom je, že vývoj bude neustále napredovať, takže programátorov a informatikov bude treba. Budú sa vyvíjať neustále nové a nové programy a pravdepodobne príde doba, keď bude existovať internet vecí, kedy bude mať každá domácnosť veci napojené na centrálny systém. Vtedy stačí, keď zásuvka povie práčke, že už je nedostatok ponožiek a práčka dá prať. Nepredstaviteľné, ale uskutočniteľné. Otázne je, či sa to odobrí, oplatí, či sa budeme dostatok schopných informatikov, ktorí nám to spojazdnia aj na Slovensku.

analytika.jpg

Jednou z ďalších výhod informatika je to, že sú to momentálne najviac zarábajúci ľudia v krajine, ale aj vo svete. Popri zamestnaní na trvalý pracovný pomer si vedia nájsť aj brigády, či fušky, ktoré im vedia rozpočet prilepšiť o ďalšiu výplatu, ak nie aj o viac. O prácu v tomto odbore nie je núdza, stačí, keď sa pozriete na stránky ako je napríklad profesia, kariéra, stránky úradu práce alebo podobné stránky, ktoré inzerujú voľné pracovné pozície.
A medzi ďalšie výhody programátorov patrí to, že nestačí, že vyvinú a naprogramujú nejakú aplikáciu alebo web. Ich práca sa tým nekončí, priam sa ešte len začína. Na danej aplikácii alebo webovej stránke je nutné neustále pracovať. Vznikajú nové, lepšie verzie, v ktorých sa vychytajú počiatočné chyby, ktoré je nutné odstrániť a pri testovaní sa na ne neprišlo.