Čím väčšia rozmanitosť = tým zdravšia planéta

Viete prečo je taká potrebná rozmanitosť?Pretože každý druh je vo svojej podstate nedokonalý. Rôzne schopnosti a vlastnosti jednotlivých druhov nadväzujú na seba, dopĺňajú sa a súčasne nútia vytvárať kompromisy. Medzi kľúčové vlastnosti napríklad patrí schopnosť rozptýliť potomstvo či schopnosť prosperovať v priemerných podmienkach za využitia akýchkoľvek miestnych zdrojov.

šnek

Na dosiahnutie čo najväčšej rozmanitosti je potrebné dodržať jednu podmienku a tou je: nové druhy, ktoré sa pridávajú do pôvodnej „komunity“ by mali byť čo najviac rozdielne od pôvodných.

Takto vytvorený stabilnejší a fungujúci mini ekosystém založený na rozmanitosti bude omnoho ľahšie reagovať na enviromentálny stres než celok s veľmi nízkou rôznorodosťou.

Prvým a teda najpodstatnejším krokom je mať na dvore, v záhrade či na balkóne čo najpestrejšiu zmes rastlín, zeleniny a ovocných stromov. Myslíte, že je to náročné? Vôbec nie.
Tu je pár krokov ako to dosiahnuť:

1)Plánovať začnite už v predchádzajúcu sezónu alebo cez zimu. Dobrou pomôckou môže byť nakreslenie plánu a spísanie zoznamu semien. Veľa informácií a inšpirácie nájdete v odbornej literatúre alebo na webe.

2)Pri kreslení nezabudnite zohľadniť vzťahy medzi jednotlivými druhmi rastlín. Napríklad mrkve sa bude dobre dariť ak bude mať v susedstve cibuľu a kôpor zase ochráni zemiaky pred pásavkou zemiakovou. Medzi zeleninou sa bude dobre dariť aj určitým druhom kvetov. Nebudú pôsobiť len ako dekoračný alebo ochranný prvok ale prilákajú aj včely a užitočný hmyz nachádzajúci sa nablízku: https://www.aigen.sk/ubytujte-na-svojej-zahrade-hmyz-/

3)Naplánujte si aj výsadbu stromov a kríkov. Nájdite vo svojom okolí záhradníctva alebo škôlky kde vám ochotne poradia. Prípadne ak máte medzi svojimi známymi šikovného sadára, určite vám s potešením navrúbľuje stromček podľa vášho výberu. Zamerajte sa skôr na staré, tradičné, krajové odrody, ktoré sú už prispôsobené na naše podmienky a sú odolnejšie voči chorobám ako šľachtené druhy.